Kłecko

Font Size

Cpanel

Turystyka

Atrakcje turystyczne

   Gmina Kłecko posiada tereny, które wspaniale nadają się do uprawiania turystyki. Jest to obszar Pojezierza Gnieźnieńskiego, a bogactwo jezior, takich jak: Lednickie, Kłeckie, Gorzuchowskie, Biskupickie, Działyńskie, Mistrzewskie, Bakorce, Linie, może zaspokoić najwybredniejsze gusta - od żeglarstwa po wędkowanie oraz piesze i rowerowe rekonesanse. Kolejnym, niezmiernie ważnym atutem turystycznym jest fakt, iż Kłecko wraz z okolicą leży na trasie wiodącej w kierunku do Kołobrzegu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Gniezna i Szlaku Piastowskiego.

Czytaj więcej: Atrakcje turystyczne

Ciekawe i nieznane

Bieszczady Kłeckie”

Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych zakątków gminy Kłecko jest kompleks leśny na granicy gminy Kłecko z gminą Kiszkowo. Jest to tereny pokryty leśnymi jeziorami, małymi oczkami wodnym, poprzecinany wąwozami i porośniętymi wzgórzami. A nosi on nazwę „Bieszczady Kłeckie”. Region zupełnie nieznany mieszkańcom naszego powiatu, a tymczasem jest to raj dla miłośników przyrody, fanów rowerowych i pieszych wędrówek. 

Czytaj więcej: Ciekawe i nieznane

Kościoły

Kościół pw. św. Mikołaja w Dębnicy

Świątynia wzniesiona w 1726 r. z fundacji Eleonory z Działyńskich Latalskiej (parafia wzmiankowana już w 1392 roku). Kościół został odnowiony i rozbudowany w 1937 r. według projektu architekta Stefana Cybichowskiego. Kościół drewniany, orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nawa zamknięta niższym i węższym, wielobocznym prezbiterium. Na dwuspadowym dachu krytym blachą od wschodu wieżyczka na sygnaturkę, od zachodu wieża dobudowana w 1937 roku. Wyposażenie i wystrój pochodzą głównie z czasów powstania świątyni. Ołtarz główny architektoniczny z II połowy XVII w., z bramkami i pochodząca z II połowy. XIX w. kopią obrazu „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela. Ołtarze boczne i ambona w stylu regencji, chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa z II połowy. XVIII w. Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks z I połowy XVIII w. w otoczeniu glorii i symboli Męki Pańskiej. W prezbiterium marmurowe epitafium Wiridianny z Radolińskich 1°voto Kwileckiej, 2°voto Fiszerowej. Przy kościele stoi piękna drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, przypuszczalnie z II połowy XVIII w.

Czytaj więcej: Kościoły

Walory turystyczne Gminy Kłecko

       Gmina Kłecko jest szczególnie atrakcyjna turystycznie głównie pod względem walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz architektonicznych. Piękne lasy i atrakcyjnie położone jeziora stanowią perełkę gminy. Do tego trzeba dodać piękne, mające ciekawą historię kościoły i jeden z najpiękniejszych w regionie pałaców w Zakrzewie. Takie elementy krajobrazu i architektury  powodują, że gmina Kłecko wspaniale nadaje się do uprawiania zarówno turystyki pieszej rowerowej, jak i różnych form turystyki wodnej.

Czytaj więcej: Walory turystyczne Gminy Kłecko

Copyright © 2011 Urząd Miejski Gminy Kłecko, ul. Dworcowa 14, 62 - 270 Kłecko, tel. 61 427 01 25,  fax 61 427 02 21