Kłecko

Font Size

Cpanel

79. rocznica Obrony Cywilnej Kłecka

Pierwszego września 1939 roku, o świcie, padły strzały na Westerplatte. Tego samego dnia żołnierze Wermahtu weszli na ziemie Wielkopolski. Zagrożona otoczeniem Armia "Poznań" zmuszona była do pospiesznego wycofywania się na wschód i już 7 września opuściła teren Wielkopolski, osłaniana przez. bataliony Obrony Narodowej. Wraz z falą uciekinierów z zachodnich ziem Rzeczypospolitej, do Kłecka napływały informacje o okrucieństwie hitlerowskiego najeźdźcy. Kłecko zaczęło przygotowywać się do obrony. Powołano Komendanta Obrony Cywilnej Kłecka którym został Jan Lapis, zaś jego zastępcą Tadeusz Kutzner. Armia niemiecka do Kłecka zbliżyła się 8 września. Tego też dnia, nad Małą Wełną, doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. To pierwszy poległy obrońca Kłecka. 9 września Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Dowódców obrony aresztowano i rozstrzelano, prawdopodobnie w lasach pod Wągrowcem. W Gnieźnie rozstrzelany został tymczasowy burmistrz miasta ks. Maksymilian Koncewicz. Szacuje się,  że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka. W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

 

Płoną dziś znicze w Kłecku: na grobie zamordowanych harcerzy, na strzelnicy, przy pomniku poległych i pomordowanych Obrońców Kłecka na kłeckim cmentarzu, w miejscu straceń 112 obrońców Kłecka przy Małej Wełnie, przy obeliskach w Brzozogaju i Bielawach, przy tablicy upamiętniającej zamordowaną nauczycielkę Celinę Grubównę-Handkiewicz w Charbowie, przy kapliczce w Dębnicy, przy domu parafialnym, gdzie mieściła się Komenda Obrony Cywilnej Kłecka.

 

Jutro, w 79 rocznicę wydarzeń obrony cywilnej Kłecka oddamy hołd bohaterom miasta podczas wspólnej modlitwy i uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Kłecka.

 

     

  POGOTOWIE PRZEMOCY W RODZINIE   GOSPODARKA ODPADAMI

CEIDG DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ   SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT z gm. Kłecko

Galeria

fot okl 1
fot okl 4
fot-09
fot01
fot02
fot03
fot04
skwer przy mgok
str2-a
1/9 
start stop bwd fwd

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2011 Urząd Miejski Gminy Kłecko, ul. Dworcowa 14, 62 - 270 Kłecko, tel. 61 427 01 25,  fax 61 427 02 21