Kłecko

Font Size

Cpanel

Z wizytą u Patrona

Ponad 50-osobowa reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w wycieczce do Wrocławia, gdzie odwiedzili miejsca związane z prof. Władysławem Nehringiem, patronem placówki. Wyjazdy na grób, urodzonego w Kłecku, wybitnego naukowca – filologa, językoznawcy, slawisty, badacza języków i literatur słowiańskich, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i gorącego patrioty – to wieloletnia tradycja. Tym razem wizyta w stolicy Dolnego Śląska miała nieco inny wymiar, niż zwykle. Uczniowie oraz nauczyciele żegnali się bowiem ze swoim Patronem, z Jego potomkami  (rodziną państwa Woźnych) oraz z Wrocławiem w ogóle.

Z Kłecka wyjechano bardzo wcześnie, bo już o 4.30. Po drodze zatrzymano się we wsi Rozdrażew, położonej pomiędzy Koźminem a Krotoszynem, gdzie na miejscowym cmentarzu pochowany został płk pilot Wiktor Pniewski. Pniewski, urodzony w Kłecku powstaniec wielkopolski, zdobywca poznańskiej Ławicy, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej oraz weteran I i II wojny światowej, to człowiek, który w styczniu 1919 r. wykonał pierwszy w historii polskiego lotnictwa lot bojowy.

Podczas składania kwiatów oraz zapalania znicza na cmentarzu panował jeszcze taki mrok, że trzeba było pomagać sobie latarkami. Po przyjeździe do Wrocławia gimnazjaliści i nauczyciele ponownie udali się na cmentarz, tym razem Osobowicki, na którym – w alei zasłużonych – złożono doczesne szczątki Władysława Nehringa. Przed cmentarzem czekał już na nich Juliusz Woźny – stryjeczny prapraprawnuk profesora Nehringa – który od lat wciela się w rolę przewodnika i oprowadza gimnazjalistów po Wrocławiu. Na grobie Władysława Nehringa zapłonął znicz i złożono kwiaty. Nie zabrakło też modlitwy.

Kolejnym punktem wycieczki był Uniwersytet Wrocławski, w tym między innymi: czytelnia nosząca imię Władysława Nehringa, Aula Leopoldina, Oratorium Marianum, Muzeum Uniwersyteckie i Wieża Matematyczna. Podczas tegorocznego wyjazdu, po raz pierwszy nie zapukano do drzwi prof. Jana Miodka, który w poprzednich latach zawsze wychodził do gości z Kłecka, witał się, rozmawiał, a na koniec robił sobie z naszymi gimnazjalistami pamiątkową fotkę. Niestety, od 1 lipca prof. Miodek jest już na zasłużonej emeryturze, a w jego gabinecie (z wielkim portretem prof. Nehringa na ścianie głównej) urzęduje następca.

Dalej w programie wycieczki znalazło się także przepiękne wrocławskie Stare Miasto oraz Ostrów Tumski. Przez cały ten czas wspomniany już Juliusz Woźny (z wykształcenia historyk sztuki) służył fachowym komentarzem, przy okazji sypiąc jak z rękawa ciekawostkami, dykteryjkami i dowcipami. Ostatnim, i pewnie najbardziej wyczekiwanym przez młodzież, punktem pobytu w stolicy Dolnego Śląska była wizyta w oddanym nieco ponad rok temu do użytku wrocławskim Afrykarium.

Największymi propagatorami postaci Władysława Nehringa są we Wrocławiu jego krewni – potomkowie brata profesora, Ferdynanda – wspomniana już rodzina Woźnych. Woźni mają w swych działaniach nie lada sprzymierzeńca – prof. Jana Miodka – uważającego się za naukowego spadkobiercę prof. Władysława Nehringa.

Organizatorkami wyjazdu były niezawodne nauczycielki kłeckiego gimnazjum: Jolanta Leśna i Elżbieta Pilachowska.

Coroczny wyjazd do Wrocławia jest – oprócz Rajdu Śladami Profesora Władysława Nehringa i pasowania pierwszoklasistów – jedną z kilku imprez trwającego w październiku Miesiąca Patrona.

     

  POGOTOWIE PRZEMOCY W RODZINIE   GOSPODARKA ODPADAMI

CEIDG DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ   SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT z gm. Kłecko

Galeria

fot okl 1
fot okl 4
fot-09
fot01
fot02
fot03
fot04
skwer przy mgok
str2-a
1/9 
start stop bwd fwd

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2011 Urząd Miejski Gminy Kłecko, ul. Dworcowa 14, 62 - 270 Kłecko, tel. 61 427 01 25,  fax 61 427 02 21