Kłecko

Font Size

Cpanel

XIV Rajd Śladami W. Nehringa

      Ponad 200 miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku wzięło w minioną sobotę udział w XIV Rajdzie Śladami Profesora Władysława Nehringa w Kłecku. Imprezą towarzyszącą pieszym wędrówkom był Bieg z okazji 360. rocznicy Bitwy pod Kłeckiem. Niepewna aura spowodowała, że wydarzenie to odbyło się w budynku gimnazjum.
     Już po raz czternasty Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa oraz działający przy szkole Uczniowski Klub Sportowy MITRA zorganizowali rajd, poświęcony Patronowi placówki. Z zaproszenia organizatorów skorzystały wszystkie szkoły z gminy Kłecko – od obu przedszkoli (publicznego i niepublicznego) począwszy, poprzez szkoły podstawowe z Dębnicy i Kłecka oraz Gimnazjum im. prof. W. Nehringa w Kłecku, a na Niepublicznym Gimnazjum (OHP) skończywszy. Ponadto w Nehringowym Rajdzie – tradycyjnie już poniekąd – udział wzięły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Mieleszynie i Karniszewie oraz z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Mieleszynie.


Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z trzech przygotowanych dla nich tras tematycznych: „szwedzkimi śladami w Kłecku” (dla najmłodszych – ok. 2 km), :szwedzkimi śladami w Kłecku” dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum (ok. 5 km) oraz dowolną. Z tej ostatniej skorzystali młodzi wędrowcy z Mieleszyna i Karniszewa. Około godz. 10.00 wszystkie drużyny pojawiły się na mecie rajdu, tym razem – ze względu na niesprzyjającą aurę – mieszczącą się w budynku gimnazjum, a nie – jak zawsze – na boisku. Tutaj na zmarzniętych piechurów czekała ciepła herbata, ciasto marchewkowe oraz wyjątkowo pyszna grochówka z kotła.
      Uroczystego otwarcia imprezy dokonało aż trzech panów: Adam Serwatka (Burmistrz Gminy Kłecko), Zbigniew Beling (dyrektor Gimnazjum), Piotr Borowiak (Prezes Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej). Towarzystwo było bowiem organizatorem wspomnianego na wstępie Biegu z okazji 360. rocznicy Bitwy pod Kłeckiem. Dla uczestników rajdu, jak zwykle zresztą, przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym między innymi konkursy językowe (Patron zobowiązuje), ekologiczne i historyczne. Dość wspomnieć, że motywem przewodnim tegorocznego wędrowania była bitwa ze Szwedami, jaka rozegrała się pod Kłeckiem równo 360 lat temu. O zdarzeniu tym przypominał najprawdziwszy husarz, w pełnym rynsztunku bojowym, oczywiście na koniu. Towarzysz pancerny do Kłecka przyjechał aż spod Leszna, a jego pokazy: atak z kopią, atak z szablą i atak z pistoletem wywołały prawdziwą euforię wśród zgromadzonych. Warto też wspomnieć, że husarz, a właściwie jego wystrzał z pistoletu, był sygnałem do rozpoczęcia biegu. 
Wśród najmłodszych uczestników rajdu natomiast największą popularnością cieszyły się dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Ponadto duże zainteresowanie wzbudziły także pokazy ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowane przez druhów z miejscowej OSP, pokazy szkółki karate Inochi oraz gry i zabawy sportowe, przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego kłeckiego gimnazjum.
Oprócz nagród za udział w konkursach, organizatorzy tegorocznego rajdu przygotowali też szereg nagród – niespodzianek, które zostały rozlosowane wśród uczestników rajdu. Nagroda główna (rower), tym razem pojechała do Mieleszyna.
       Wśród zaproszonych gości, na mecie rajdu, można było zauważyć między innymi wspomnianego już Burmistrza Adama Serwatkę, Przewodniczącego Rady – Jana Borkowicza, miejscowych radnych, Jacka Molendę – znanego kłeckiego działacza turystycznego i regionalistę, sołtysów, rodziców uczniów i miłośników turystyki w ogóle. Podczas trwania rajdu oraz towarzyszącemu jemu biegowi prowadzono kwestę na rzecz Fundacji SŁONECZKO, z przeznaczeniem na Mikołaja, podopiecznego tejże Fundacji. Do puszek zebrano niebagatelną kwotę 2.584,51 zł., co niestety ciągle jest tylko kroplą w morzu potrzeb. 
Rajd oraz bieg odbyły się dzięki przychylności wielu zacnych osób oraz instytucji, z których do najważniejszych należą: Urząd Miejski Gminy Kłecko, Gospodarstwo Rolne Borkowicz – Przygoda z Michalczy, Firma „Elektroinstalacje” z Kłecka, Szkółka Piłkarska „Futbolowy Zawrót Głowy”, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Koło Łowieckie nr 61 „Sarna” z Kłecka, Koło Łowieckie nr 92 „ Leśnik” ze Skorzęcina, Szkółka Roślin Ozdobnych pp. Stempniewskich z Karniszewa, Parafia Kłecko, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gniezno, Drukarnia „Majorczyk” Gniezno i inni...
Imprezę zorganizowali: Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku oraz Uczniowski Klub Sportowy MITRA Kłecko. Szczególnie gorące podziękowania należą się trzem niezawodnym nauczycielkom kłeckiego gimnazjum: Dorocie Krzyżanowskiej, Beacie Trosze oraz Barbarze Wawrzyniak.

     

  POGOTOWIE PRZEMOCY W RODZINIE   GOSPODARKA ODPADAMI

CEIDG DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ   SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT z gm. Kłecko

Galeria

fot okl 1
fot okl 4
fot-09
fot01
fot02
fot03
fot04
skwer przy mgok
str2-a
1/9 
start stop bwd fwd

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2011 Urząd Miejski Gminy Kłecko, ul. Dworcowa 14, 62 - 270 Kłecko, tel. 61 427 01 25,  fax 61 427 02 21